Přijďte poznat a ochutnat lokální potraviny z Vysočiny

Přijďte poznat a ochutnat lokální potraviny z Vysočiny

Ve čtvrtek 19. září v 15:30 se v Jihlavském pirátském centru (JiPiCe, Matky Boží 9) poprvé uskuteční akce s názvem „Poznej lokální potraviny“. Koná se pod záštitou pirátského poslance a člena Zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Jana Pošváře. Návštěvníci se mohou těšit na přednášky, diskuzi i ochutnávky.

Cílem akce je upozornit na problémy, se kterými se naše zemědělství a potravinářství momentálně potýká a zároveň hledat i jejich možná řešení. Na své si přijde každý, komu není lhostejné, co konzumuje a jakým způsobem se k němu jídlo dostalo. V poslední době hodně diskutovaná dvojí kvalita potravin se totiž týká především produkce z dovozu a bojovat s ní lze nejlépe právě nákupem kvalitních tuzemských potravin. Snižuje se tím i ekologická zátěž, protože výrobky nemusí cestovat přes celou Evropu. „Mnoho problémů spojených se zemědělstvím může spíš než stát vyřešit informovaný zákazník. Někdo to bude možná mít podobné jako já – u potravin neřeším totiž jen kvalitu samotného výsledku, ale i jak se ho docílilo. Jestli se kvůli tomu třeba neničí půda, netráví voda a okolní krajina nebo jestli k tomu nebyla potřeba otrocká práce agenturních pracovníků,“ vysvětluje poslanec Jan Pošvář.

Akce se zúčastní Biofarma Sasov, ekocentrum Chaloupky a POEX Velké Meziříčí. Všechny tyto společnosti se zabývají udržitelným zemědělstvím nebo ochranou krajiny. Na akci představí svou filozofii, co dělají a návštěvníci budou mít možnost lokální produkci ochutnat a případně si výrobky zakoupit.

Živočišná výroba je čím dál častěji podrobována kritice, a to jednak kvůli krutému chování ke zvířatům, jednak kvůli ekologicky neudržitelnému chovu. Odpovědí na tyto obavy může být ekologické hospodaření, jako je na Biofarmě Sasov. Ta nabízí především masné výrobky jako je vepřové a telecí z Vysočiny, a to v biokvalitě, s důrazem na šetrný chov a bez zbytečné chemie. Lze si na ní zakoupit také konopné výrobky, biovíno z Pálavy nebo biozeleninu.

Chaloupky o.p.s. vznikly především jako středisko pro ekologickou výchovu žáků i učitelů. V současné době nabízejí především výukové programy pro školy, tábory pro rodiny s dětmi a workshopy pro veřejnost. Od roku 2012 fungují také jako zemědělské družstvo, které nabízí mléčné výrobky od krav, ovcí a koz chovaných na statku v Zašovicích. Kromě toho se zde děti i dospělí učí vyrábět sýry a zpracovávat ovčí vlnu. Chaloupky se zabývají také návrhováním zahrad a sociálním podnikáním.

POEX Velké Meziříčí je tradiční firma zabývající se výrobou cereálií a čokoládových a oříškových produktů. Spolupracuje s Fairtrade International a zajišťuje, že kakao, které zpracovává, bylo vyrobeno za spravedlivých podmínek k jeho pěstitelům a s ohledem k místnímu životnímu prostředí. Výrobky z POEXu mají ocenění Český výrobek, které je garantováno Potravinářskou komorou ČR, a které zaručuje, že produkt byl zpracován na území České republiky a že jeho hlavní suroviny pocházejí též odsud.

Stavte se ochutnat kvalitní biopotraviny, dozvědět se, jak se k nim dostat a pobavit se o tom, jak zvýšit úroveň kvality potravin v regálech obchodů i na svých talířích.


Související odkazy:

Facebooková událost

Profil Jan Pošvář


Kontakt pro média:

Hana Hajnová, 721 684 323, hana.hajnova@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu