Přerovská koalice vyslyšela po roce rady opozice, bude používat mozaikovou seč a testuje alternativy za glyfosát

Přerovská koalice vyslyšela po roce rady opozice, bude používat mozaikovou seč a testuje alternativy za glyfosát

Přerov, 7. května 2020 - Přerovská koalice má důvod být na sebe pyšná. Konečně vyslyšela přání občanů a návrhy opozice: radnice totiž bude nechávat trávu růst vyšší a využije i mozaikovou seč, dokonce testuje i náhrady za nebezpečný glyfosát.

V loňském roce Společně pro Přerov a Piráti dvakrát předložili návrh na zákaz používání glyfosátu a přišli i s řadou možností, jak tuto látku nahradit. Nikdy se však nesetkali s úspěchem a nepomohla tomu ani petice s více než šestisty podpisy. Radnice však prozřela a poté, co v Prostějově přestali používat glyfosát, se snad i v Přerově blýská na lepší časy. „Jakoby vedení města nechtělo mezi městy na Hané zůstat pozadu - ale zároveň nikdy nechce být prvním, které by zavedlo moderní přístup,” povzdechl si Jan Horký (Společně pro Přerov a Piráti), předkladatel dřívějších návrhů na omezení užívání nebezpečných herbicidů.

Konečně se do zorného pole přerovských radních dostala i problematika sucha a probíhající klimatické změny. Zatím se má změnit přístup k sečení trávy ve veřejném prostranství - neměli bychom tedy už vidět sekačky během dlouhých období beze srážek, ale spíše vyšší trávníky. Ty mohou ale alespoň trochu zmírnit letní vedro ve městě. Kladně to komentuje i Jan Horký: „Jsme rádi a chválíme koalici, že konečně začala přistupovat na naše návrhy z minulých let. S tímto tempem se dá očekávat, že problematiku zadržování vody na přerušených velkých lánech polí a prostupnosti krajiny vezme v potaz možná ještě na konci volebního období a pomoc pro zasažené podnikatele či sportovce opatřeními na zabránění šíření koronaviru by mohla být schválena někdy v únoru 2021.” Návrh byl totiž na dubnovém zastupitelstvu beznázorovou koalicí smeten ze stolu. „A možná, možná, se již brzy zamyslí radní i nad možností využít přerovskou lagunu jako přírodní koupaliště,” uzavřel Jan Horký.

Sdílení je aktem lásky

Navrhni úpravu